Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Prodaja gaziranih pića 30 odsto manja

aluminum-87966_960_720
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 08.08.2018. u 06:41

Dramatičan pad prometa gaziranih pica, među kojima i sve vrste vode, a koji je u prigraničnim naseljima dostizao i 30 odsto, primorao je Vladu da zadrži akcizu na ove proizvode i ubuduće na 20 eura po hektolitru, saopšteno je iz Ministarstva finansija.

“Kasnije ćemo povećavati akcizu po pet, a ne po deset centi kako je bilo planirano”, najavili su iz Ministarstva i naveli da je crnogorska akciza na ove proizvode među najvećim.

Postojeća akciza na gazirana pića u Crnoj Gori značajno je veća od zemalja u okruženju, a na nivou je najvećih u svijetu.

“U ovom slučaju se radi o proizvodima koji su najvećim dijelom prisutni na svjetskom tržištu te postoje razlozi da Crna Gora vodi računa o fiskalnom prilagođavanju. Zato je predložen akcizni kalendar koji je adekvatan za akcizne obveznike i obezbjeđuje stabilne budžetske prihode i dovodi do oporavka tržišta”, navedeno je u analizi koju je uradilo Ministarstvo prilikom pripreme redefinisanja akcizne politike.

Novi akcizni kalendar predstavlja instrument za ujednačavanje cijena na domaćem tržištu sa cijenama u regionu.

“Novim akciznim kalendarom predviđeno je postepeno povećanje visine akcize tako da od 1. septembra do 31. decembra 2018. iznositi 20 eura po hektolitru, a u 2019. godini 25 eura po hektolitru. Visina akcize na ovaj proizvod, od 1. januara 2020. bi se smanjila i umjesto 40 po hektolitru iznosila bi 30 eura”, objasnili su iz Ministarstva.

 

Izvor: Pobjeda

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Sve vrste goriva od ponoći će pojeftiniti dva do četiri centa, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.
Crnogorsko tržište kapitala danas se može smatrati atraktivnijim za investitore i fondove zahvaljujući sveobuhvatnim reformama i kontinuiranim naporima na usklađivanju sa međunarodnim standardima, ocjenjuje predsjednik Komisije za tržište kapitala (KTK) Željko Drinčić.
Elektroprivreda (EPCG) je već nabavila po povoljnim uslovima dio električne energije koja će nam nedostajati sljedeće godine kada će Termoelektrana (TE) “Pljevlja” zbog rekonstrukcije biti van pogona osam mjeseci, a preliminarne procjene upućuju na to da će nam, uz prosječne hidrološke uslove, nedostajati oko 400 gigavat sati (GWh) električne energije, što bi, kad se prevede na jezik novca, prema sadašnjem stanju koštalo oko 65 miliona eura.