Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Kadović: Uslovi za rad u željezari su katastrofalni, zbog mina neko mora da odgovara

img-4942
onogost.me
  • Autor onogost.me
  • 19.01.2018. u 15:37

Radnici nikšićke željezare ogorčeni su uslovima rada u kompaniji koja je vlasništvo turskog Tosjali holdinga. U utorak veče desio se nezapamćen propust. U peći je završila mina, ali je prava sreća, kažu u sinsikatu što je sve prošlo bez posledica.

“Dokazano je ono na šta uporno upozoravamo otkad su oni preuzeli fabriku, a to je da su uslovi rada nikakvi. Desio se veliki propust. Juče je policija čitavog dana bila tu i nađene su, koliko sam čuo nezvanično, još dvije granate, to je katastrofa. Moja preptopsatvka da je to propust onih od kojih željezara nabavlja staro željezo, ali tu imaju nadležni organi koji će to da rasvijetle. Moraće neko da snosi odgovornost”, ističe predsjednik sindikata željezare Tosčelik, Pero Kadović. 

Radnici ističu da je to bila kap koja je prelila čašu i da  u takvim uslovima više nije moguće raditi, pogotovo ako se uzmu u obzir i male plate, prije svega radnika u Čeličani, zbog čega i pišu peticiju za povećanje početne zarade koja, kažu sad, iznosi oko 300 eura. 
“Tražimo veće zarade, bolju zaštitu na radu, više ni ne znamo šta tražimo. Makar da sjednemo da razgovaramo za početak. Sve nam nešto obećavaju, a od toga nema ništa. Plate su mizerne”, ističe član sindikata Saša Tomić. 

Nikšićku Željezaru je iz stečaja u junu 2012. godine kupila turska korporacija Tosjali grupa, u okviru koje posluje Tosčelik, za 15,1 milion eura. Novi vlasnik je, prilikom preuzimanja Željezare, kazao da će za tri godine uložiti 35 miliona eura, povećati broj radnika na 550, godišnje proizvoditi 400.000 tona čelika i ostvariti promet od 500 miliona eura.

U željezari je trenutno 320 zaposlenih. 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Država je prošle godine na radne sporove potrošila oko 10,6 miliona eura, kazala je Pobjedi Zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Crne Gore Bojana Ćirović.
Kriza u Željezari ne jenjava. Dok se traži investitor za zakup pogona u toj fabrici, radnici negoduju zbog kašnjenja zarada, a menadžment sa Elektroprivredom Crne Gore (EPCG) i resornim Ministarstvom traži model opstanka.
Vlada je usvojila informaciju o polaznim osnovama za zaključivanje ugovora o kreditu za finansiranje projekta “Unapređenje crnogorske željeznice između Evropske investicione banke (EIB) i Crne Gore, kojim se odobravaju dalji pregovori o zaključivanju ugovora o kreditu od 40 miliona eura.