Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Za sada nema opasnosti od epidemije gripa u CG, građanima dostupna četvorovalentna vakcina

thermometer-1539191_640
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 10.12.2019. u 13:04

Sezona gripa je uveliko počela a aktivnost virusa gripa, prema riječima doktora Ivana Lekića, u Crnoj Gori ali i u regionu, još uvijek je na niskom nivou. 

Od početka sezone gripa Institutu za javno zdravlje javile su se 83 osobe sa simptomima nalik gripu, dok je grip tipa B potvrđen kod dvije osobe. 

„Uvidom u elektronsku bazu podataka u Crnoj Gori, od početka nadzora nad gripom sa 48. nadzornom sedmicom (25.11-01.12. 2019. godine) ukupno su prijavljene 83 osobe sa simptomima nalik gripu (ILI) od kojih su u Centru za medicinsku mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje laboratorijskim putem potvrđena dva slučaja infekcije virusom gripa tipa B. Generalno, u našoj zemlji, kao i u cijelom evropskom regionu, aktivnost virusa gripa je još uvjek na niskom nivou”, kaže za FOS doktor Ivan Lekić, specijalista epidemiologije u Institutu za javno zdravlje.

Gripu su, kaže, najpodložnije osobe sa hroničnim oboljenjima, trudnice, osobe starije od 65 godine i djeca uzrasta ispod pet godina. Najbolja prevencija je, kaže Lekić, vakcinacija. Ove godine obezbijeđena je četvorovalentna vakcina protiv gripa pod nazivom Vaxigrip tetra vakcina protiv gripa proizvedena u Francuskoj.

„U pitanju je mrtva (subjunit) vakcina koja ne sadrži cijele čestice virusa već samo njegove dijelove tj antigene (hemaglutinin i neuraminidaza). Drugim riječima vakcina proizvedena na ovaj način daje manje neželjenih reakcija. Njen sadržaj prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije čini kombinacija dva podtipa Influence A i dva podtipa Infuence B za koje se smatra da će biti najzastupljeniji u predstojećoj sezoni”, kaže Lekić i dodaje:

“Od posebnog je značaja da se sve osobe koje su u povećanom riziku od razvoja komplikacija gripa – vakcinišu. Vakcina se može primiti tokom cijele sezone trajanja nadzora nad gripom, ali je najbolje vrijeme za vakcinaciju prije početka širenja virusa u populaciji, s obzirom da je za razvoj antitjela potrebno 2-3 sedmice nakon vakcinacije.”

Vakcina, naglašava, u Crnoj Gori ima dovoljno.

“Na osnovu izvještaja o izvršenoj imunizaciji protiv gripa u Crnoj Gori je zaključnno sa 06.12.2019. godine vakcinisano nesto preko 19000 stanovnika.  Zdravstvene ustanove u Crnoj Gori raspolažu sa  dovoljnim brojem vakcina koji je trebovan na osnovu procjene vakcinisanja stanovništva iz prethodnih sezona.”

Vakcinacija se, prema riječima doktora Lekića preporučuje naročito sljedećim grupama stanovništva:

“Svim osobama starijim od šest mjeseci sa hroničnim oboljenjima respiratornog sistema, kardiovaskularnog sistema i bubrega, osobama koje se liječe od metaboličkih poremećaja (kao što je šećerna bolest), licima sa smanjenom funkcijom imunološkog sistema uključujući i lica sa HIV/AIDS-om, kao i osobama koje imaju transplantirane organe i/ili ćelije.”

Neke od mjera prevencije gripa:

Kako bi smanjili rizik obolijevanja od gripa, iz Instituta za javno zdravlje preporučuju da povedemo računa i o prevenciji:

– Izbjegavati blizak kontakt sa osobama koje su bolesne, posebno u toku prvih nekoliko dana kada su osobe najzaraznije, tj. kada se infekcija najlakše prenosi.

– U slučaju bolesti ostati kod kuće

– Prilikom kijanja i kašljanja prekriti usta i nos papirnom maramicom

– Održavati higijenu ruku pranjem higijenski ispravnom vodom i sapunom, posebno poslije kašljanja i kijanja, rukovanja sa prehlađenom osobom, kao i poslije dodirivanja kontaminiranih površina

– Izbjegavati dodirivanje usana, nosa i očiju prljavim rukama

– Redovno provjetravati prostor u kojem boravite

– Izbjegavati boravak u zatvorenim prostorima gdje se nalazi veliki broj ljudi

– Praktikovati dobre navike uključujući adekvatnu ishranu, spavanje i fizičku aktivnost.

Kako razlikovati grip i prehladu?

Mnogo je i onih koji ne razlikuju grip i prehladu, pa evo učemu su ključne razlike.

„Prehlada je blaža infekcija gornjeg dijela respiratornog trakta, najčešće nosa i grla . Izaziva je više od 200, slabije patogenih vrsti virusa, koji se prenose kapljičnim putem i direktnim kontaktom. Znaci i simptomi prehlade su uglavnom blagi, a najčeće se mogu javiti: sekret iz nosa, začepljenje nosa, kašalj i bolno grebanje i peckanje u ždrijelu. Drugi znaci i simtomi kao što su visoka temperatura, bolovi u mišićima i  opšte loše stanje pacijenta su rijeđe prisutni”, pojašnjava doktor Lekić.

Glavna razlika između gripa i prehlade leži, kaže,  u intenzitetu bolesti.

“Grip je ozbiljnija bolest čiji simptomi počinju naglo zahvataju cijelo tijelo,i na taj način onesposobljavaju  čovjeka za normalno funkcionisanje. Najčešći simptomi i znaci bolesti su: povišena tjelesna temperature, groznica, kašalj, malaksalost, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima i gubitak apetita. Grip može  izazvati blažu ili ozbiljniju kliničku sliku a kod osoba sa slabijim imunitetom, osoba koje boluju od hroničnih bolesti, i posebno kod starijih osoba, može imati fatalan ishod. Najčešće komplikacije bolesti su: upala pluća, bubrežna slabost i upala srčanog mišića  sa / ili bez poremećaja ritma rada srca. Kod gripa je, za razliku od prehlade, jako izražen sezonski karakter javljanja oboljenja”, zaključuje Lekić.

 

Izvor: fosmedia.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

U Crnoj Gori je registrovan drugi slučaj obolijevanja od morbila kod djeteta uzrasta 12 godina iz Rožaja, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje (IJZCG). Kako su saopštili, slučaj je zabilježen u popodnevnim časovima a dijete nije vakcinisano.