Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Jesti za dvoje u trudnoći štetno

bebe-1910305_960_720
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 18.10.2018. u 19:58
"Jesti za dvoje" nekada je bila nit vodilja trudnicama koje su, mogle uživati u duplim porcijama, ali naučnici upozoravaju da je to više nego loše i može predstavljati ozbiljne rizike za dijete i buduću majku.

Medicinski magazin “Diabetologia” i istraživanje koje su objavili pokazuje da ako se žena udeblja previše ili pak premalo tokom trudnoće, to može imati loš utjecaj na dijete.

Prema analizi 905 parova majki i djece u ispitivanju koje je sprovedeno u Hong Kongu, dobijanje previše težine tokom trudnoće moglo bi djecu izložiti riziku rezistentnosti na insulin i visokom krvnom pritisku.

Dijete takođe može biti sklonije makrosomiji, kada je dijete višestruko teže od prosjeka. Osim toga mogu imati viši indeks tjelesne mase, koji može dovesti do problema sa kardiovaskularni sistem, piše “Express”.

Kako su trudnice “skupljale” kilograme studiozno se pratilo tokom cijele trudnoće, a onda upoređivalo s težinom i stanjem novorođene djece.

Ispostavilo se kako nije dobro ni ako se niste uopše udebljali tokom trudnoće.

U prosjeku su žene tokom trudnoće dobile oko 15 kilograma, 41 odsto su dobile više od preporučenog, a 17 procenata su dobile manje od preporučenog (one su najčešće mlađe dobi i imaju viši indeks tjelesne mase).

Oko 42 odsto žena je dobilo onoliko koliko su ljekari zaključili da je idealno.

“Ovo je samo još jedan dokaz u prilog tome da teorija ‘jedenja za dvoje’ nema nikakvog smisla”, kaže profesor Wing Hung Tam.

Kako je napomenuo za “Independent”, “jedenje za dvoje” može biti i više nego škodljivo.

“Trudnoća zahtjeva 300 kalorija viška tokom dana, kaže Hung Tam i dodaje da trudnice moraju i umjereno vježbati kako ne bi dobile previše kilograma.

Iako se studija ponajviše bavila efektima koje dobitak kilograma kod majke ima na djecu, Hung Tam kaže kako to nije dobro niti za majku – povećava šanse za trudnički dijabetes.

“Ovo su važni zaključci koji će nam objasniti kako pravilno prevenirati i liječiti neka stanja. Takođe, jasan je to znak da treba uvijek pratiti težinu tokom trudnoće”, zaključak je autora.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Institut za javno zdravlje Crne Gore zajedno sa domovima zdravlja nastavlja kampanju HPV vakcinacije u dodatnim terminima, koja će trajati još narednog vikenda. Od početka vakcinacije u Crnoj Gori dato je više od 8.400 doza HPV vakcina.
Pojačani epidemiološki nadzor nad malim boginjama sprovodiće se do sjutra, kada ističe dvostruki period maksimalne inkubacije od pojave prvog slučaja obolijevanja kod osmogodišnje djevojčice.