Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Pokušaj iseljenja u Rastocima, izvršitelji najavili sjutra opet dolazak

  • Autor onogost.me
  • 18.04.2022. u 11:18

Javni izvršitelj danas je četvrti put pokucao na vrata Terić Vasa sa sudskim zahtjevom za iseljenje iz barake u Rastocima. Uz oštre komentare i burne reakcije njegovih komšija koje, po svemu sudeći, čeka ista sudbina, iseljenje je spriječeno.

Terić Vaso, bivši radnik firme Prvoborca, kaže da je baraka postala njegov dom iz nužde. Tu je uselio kad je firma devedesetih otišla u stečaj, a pošto nije imao 15 godina radnog staža ostao je bez primanja.

„Meni je sad krivo što sam obespravljen i da me gone na ulicu bez ičega“, kazao je danas 70-godišnji Vaso. 

Zahtjevi za iseljenje stigli su na adresu još 10 porodica, uglavnom bivših radnika Prvoborca, koji su devedesetih godina naselili privremene objekte u naselju Rastoci. Kažu da tada nijesu ništa potpisivali i da su uselili sami na osnovu usmenog dogovora sa menadžmentom tadašnje firme.

Firma je, objašnjavaju, otišla u stečaj, a osnovan je novi Prvoborac, koji je na osnovu prava na korišćenje 2020. godine stekao pravo svojine nad zemljištem u Rastocima. Ubrzo nakon toga, zemljište je prodao firmi Sab sekjuriti, koja je prošle godine sklopila kupoprodajni predugovor sa firmom Agrologistika.

Đorđije Tadić, bivši radnik Prvoborca, priča da se 1994. godine naselio u naselju Rastoci uz obećanje firme da se pravi zgrada za radnike.

„To su bili ratni uslovi i firma je počela da propada. Najavljivao se stečaj, mi smo uselili u maju sa tim dogovorom. U decembru smo otišli na Biro i tad nam je rečeno ukoliko se osnuje novi Prvoborac, nova firma, bićemo pozvani svi. Nikad nas niko nije pozvao“, kaže Tadić.

Priča i da su 1998. godine tražili da im daju rješenje za smještaj i da su im tad rekli da ne mogu da dobiju papir jer oni nijesu vlasnici zemljišta, a u pitanju su privremeni objekti.

Ni dvije godine kasnije nije ispunjen zahtjev da postanu vlasnici zemlje uz obrazloženje da su to privremeni objekti na opštinskom zemljištu.

Priča o zemljištu mirovala je do decembra 2021. godine, kada su, kaže Tadić, na kućnu adresu počela da stižu utuženja za iseljenje od firme Sab sekjuriti koja je vlasnik zemljišta.

Od tog momenta, kaže Tadić, tri puta su tražili da ih primi predsjednik Opštine i slali pismeni dopis, ali da je svaki put odbijen.

„Ja sam trebao sjutra na suđenje, moj advokat je odložio to suđenje dok vidimo da li će se udostojiti predsjednik Opštine da nas primi, da li će dozvoliti da postanemo socijalni slučajevi“, istakao je Tadić.

Njjegov bivši kolega i komšija, Veliša Zorić kaže da su ulagali u barake 30 godina, te da im niko nije ponudio da otkupe zemljište i postanu vlasnici istog.

„Sad je došlo naređenje da mi selimo posle toliko godina ulaganja. Sve što smo zaradili mi smo to uložili, jer to je sve bilo neuslovno. To je vlažilo, samo što nijesmo kišobrane držali unutra, moralo se sanirati da bi mogli useliti…. Prije mjesec, dva je došla tužba da je zemljište prodato. Nećemo dozvoliti da nas isele đe smo ostavili život i novac koji smo zaradili“, priča Zorić.

Iz Opštine danas nijesu željeli da daju izjave ovim povodom, jer se, kako su kazali, radi o privatnoj imovini. Stanarima obećali da su spremni da pruže pravnu pomoć.

Javna izvršiteljka Maja Ajković, koja je danas uz pratnju policije i povjerioca firme Sab sekjuriti, Mirka Mićanovića, došla da, kako je kazala, sprovede sudsku odluku o iseljenju, najavila je da će ujutru, sa istim zahtjevom, pokucati na vrata Terić Vasa.

Njegove komšije, kojima je sudski proces u toku, poručili su da neće dozvoliti iseljavanje i pozvali nadležne na lokalnom i državnom nivou da im pomognu u rješavanju problema.

 

Goranović Marija

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Crnogorski Ustav i zakoni garantuju slobodu govora i izražavanja, ali je sloboda medija i dalje ugrožena političkim miješanjem, nekažnjenim napadima na novinare i ekonomskim pritiscima, navodi se u Svjetskom indeksu slobode medija za 2024. godinu, koji je objavila međunarodna organizacija Reporteri bez granica (RSF), povodom 3. maja - Svjetskog dana slobode medija.
Pravoslavni vjernici obilježavaju Veliki petak, dan koji simbolizuje stradanje Isusa Hrista i njegovo raspeće na krstu na Golgoti.
Sindikat medija Crne Gore (SMCG) pozvao je zaposlene u crnogorskim medijima da se sjutra priduže regionalnoj akciji Pet minuta gromoglasne tišine, koja se organizuje povodom 3. maja Svjetskog dana slobode medija.