Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Fokus grupa: DMEN, lovci, pčelari i poljoprivrednici o mrkom medvjedu

medvjed_1
DMEN
  • Autor onogost.me
  • 26.06.2019. u 12:50

Društvo mladih ekologa Nikšić (DMEN) organizovalo je fokus grupu sa ciljem istraživanja stavova javnosti o mrkom medvjedu u Crnoj Gori.

Kako naglašavaju iz DMEN-a, prethodna istraživanja su zabilježila da djelovi opštine Nikšić predstavljaju stalno i privremeno boravište mrkog medvjeda.

O ovoj divljoj životinji razgovarali su sa lovcima iz NVO Lovačke organizacije „Dr Zoran Kesler“ , pčelarima iz  „Pčelarske orgniazcije Nikšić“, poljoprivrednicima.

Tokom sastanka oni su popunili upitnik, čiji će odgovori, kako objašnjavaju, služiti kao informacije za potrebe dokumenta pod nazivom „Plan upravljanja mrkim medvjedom“ koji treba da izradi NVO Parkovi Dinarida.

„Učesnici fokus grupe prenijeli su nam informacije i u direktnom razgovoru. Moglo se čuti da se ova zakonom zaštićena zvjerka namnožila posljednjih godina i da procjene govore da je zastupljena mnogo više u odnosu na zakonske minimume kada je u pitaju površina teritorije na kojoj žive. Iz tih razloga, a po svjedočanstvima naših sagovornika, ovaj medvjed sve više se približava naseljima i pravi štetu usjevima, voću i medu. Kao jedan od razloga, naveden je nedostatak seoske populacije pogotovo u oblastima visoke nadmorske visine“, kazali su iz DMEN-a.

Kako je rečeno na fokus grupi, medvjed se naseljima približava i zato što ga privlači miris uginulih životinja, kao i deponije gdje nalazi hranu i tako stvara naviku povratka. Dakle, ta životinja gubi strah nakon prvog približavanja i vraća se u potrazi za hranom. Navedeno je da odrasli medvjedi koji žive sami, prave najveće štete, kao i da u toku noći može da pređe 50 do 60 kilometara.

„Posebno interesantni su bili detalji o susretima sa ovom jedinstvenom životinjom. Veliki broj učesnika fokus grupe opisao je da se ta zvjerka mirno povlači i odlazi u suprotnom pravcu čak i nakon male udaljenosti od čovjeka. Ipak, svi su složni da susret sa mečkom i njenim mečićima je nešto što predstavlja najveću opasnost“, dodaju iz te NVO.

Izloženi su i predlozi institucionalne zaštite, ali i borbe protiv pojava štete, koju ova životinja pravi.

„Tako, čulo se da treba donijeti nova zakonska rješenja koja se odnose na ograničeni odstrel zbog prenamnoženosti, odstrel u svrhu turističke naplate. Mnogo više bilo je predloga o obavezi državnih institucija da nadokande štetu domaćinima. Iskristalisan je i stav da lovci, pčelari, zemljoradnici i stočari moraju sarađivati kako bi uspjeli da obezbijede suživot sa ovom fascinantnom životinjom, koja srećom naseljava naše krajeve i koju treba proučavati“, poručili su oni i dodali da su aktivnosti na istraživanju stavova javnosti i jačanju svijesti o zaštiti mrkog medvjeda važne su kako bi se na pravi način omogućila zaštita i dobro upravljanje ovom vrstom u Crnoj Gori, a to u konačnom zahtijeva učešće svih zaintersovanih strana.

Fokus grupa realizovana je u sklopu projekta  „Zaštićena područja za prirodu i ljude“ koji Parkovi Dinarida realizuju u saradnji sa Svjetskim fondom za zaštitu prirode Adria.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Osnovni sud u Podgorici utvrdio je da prekid rada prosvjetnih radnika u februaru nije organizovan u skladu sa odredbama Zakona o štrajku, što ga, kako je saopšteno iz tog suda, čini nezakonitim.