Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

“Nema garancija da će namirnice ipak pojeftiniti”

  • Autor onogost.me
  • 25.06.2022. u 06:20

Hoće li ograničavanje marži na brašno, šećer, so i ulje značiti niže cijene u prodavnicama? Građani imaju podijeljena mišljenja, dok trgovci kažu ne mogu da garantuju da će odluka Vlade uticati na pojeftinjenje osnovnih životnih namirnica. Napominju da sve zavisi od nabavnih cijena koje su visoke, prenosi portal RTCG.

 

Odluka Vlade o ograničavanju marži na ulje, brašno, so i šećer, kako građani većinom tvrde, neće mnogo uticati na njihove budžete jer su, kažu, cijene svih proizvoda u posljednje vrijeme drastično porasle.

Da bi ograničavanje marži trebalo da znači i neznatno niže cijene osnovnih namirnica u prodavnicama, smatra i urednik ekonomske redakcije Javnog servisa Zoran Leković.

“Ministarstvo je radilo analizu za 22 proizvoda osnovnih životnih namirnica i te marže nijesu bile bog zna kako visoke tako da građani ne očekuju puno koristi od toga. Podsjetimo da je ova odluka malo zakašnjela to je podzakonski akt koji je donesen 10. maja Kako sreće da je donijeta i ta odluka tada bi građani imali više koristi”, rekao je Leković.

Ograničavanje marži je treća u nizu mjera kojom država pokušava da ublažiti rast cijena. Prethodno je ukinut porez na brašno i ulje, dok su akcize na gorivo prepolovljene. Efekti tih mjera ipak, bili su zanemarljivi na budžete građana.

Leković se nada da tako neće biti ovog puta.

“Tržišna inspekcija ovog puta konačno dobija zakonska ovlašćena da može da kontroliše formiranje cijena u veleprodajama što do sada nije mogla. Od aktivnosti inspekcije će zavisiti primjena ove odredbe”, kaže Leković.

Izvor: rtcg.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Crnogorsko tržište kapitala danas se može smatrati atraktivnijim za investitore i fondove zahvaljujući sveobuhvatnim reformama i kontinuiranim naporima na usklađivanju sa međunarodnim standardima, ocjenjuje predsjednik Komisije za tržište kapitala (KTK) Željko Drinčić.
Elektroprivreda (EPCG) je već nabavila po povoljnim uslovima dio električne energije koja će nam nedostajati sljedeće godine kada će Termoelektrana (TE) “Pljevlja” zbog rekonstrukcije biti van pogona osam mjeseci, a preliminarne procjene upućuju na to da će nam, uz prosječne hidrološke uslove, nedostajati oko 400 gigavat sati (GWh) električne energije, što bi, kad se prevede na jezik novca, prema sadašnjem stanju koštalo oko 65 miliona eura.