Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

BIRAJMO NIKŠIĆKO: Vina u Vinariji „Bošković“ spoj prirode i zdrave proizvodnje

100682811_2703237353115072_761756962986655744_n
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 25.05.2020. u 05:57

Ako želiš biti srećan jedan dan, popij bocu vina, ako želiš biti srećan cijelog života, zasadi vinograd - ova misao vodila je Nikšićanina Krsta Boškovića kada je prije deset godina odlučio da uđe u svijet vina i osnuje vinariju.

Podneblje sa 200 sunčanih dana u godini, visok stepen harmonije sa prirodom bili su pažljivo odabrani kriterijumi da pored Zete, u selu Zagorak, na tri rala počne da uzgaja oko tri hiljade čokota Vranca, Kratosije, Merlota, Caberneta…

„Čovjek je došao iz prirode i redovno joj se treba vraćati. Mendeljejev sistem ima 186 elemenata, a vino ima više od petsto različitih spojeva – jedinjenja. Sad vidite koji je to mozaik uvijek neponovljiv, uvijek različit, čitavog života ga istražujete“, započinje priču za portal Onogošt Krsto, jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori, dobitnik dvije nagrade „18. septembar“ grada Nikšića, kao i dobitnik nagrade Privredne komore Crne Gore.  

Iako su u podrumima mnogih vinarija ušle mašine, a napredak tehnologije i tehnike povećao želju za većim prinosima, Krsto objašnjava da vino ne voli žurbu niti trku sa vremenom, te se u Vinariji „Bošković“ grožđu prilazi tanano i suptilnije.

„Ko započne trku sa vremenom, vino će ga uvijek poraziti i staviti mu do znanja da je to suludo. Vinarija „Bošković“ se bazira na ograničenoj količini proizvodnje sa akcentom na zdravu proizvodnju, uglavnom manuelnu i prirodnu u zdravom podneblju i u skladu sa prirodom. Riječ je o niskoproduktivnoj, napornoj i tihoj proizvodnji“, objašnjava on.

Ističe da je prepoznatljiv proizvod Vinarije „Bošković“ vino Gorštak, koji karakteriše pitkost, aromatičnost i dobro balansirane strukture.

Za posebna vina, kako kaže, treba više kockica mozaika da se spoje,  ali ono što se osjeti na prvi gutljaj je rezultat uplitanja u stvari prirode i njene ukuse.

„Teruar-zdrava zemlja (majka), mnogo sunca – 200 sunčevih dana godišnje, zdrava klima, strujanja zraka i pozitivne emocije, slobodan let ptica i njihove pjesme su ključni za vina. Jednom riječju sve ovo treba upakovati na prirodan način, a nikako industrijski“, napominje on.

Na pitanje kako procjenjuje 2020. godinu i hoće li iz nje biti premijum kategorija, Krsto objašnjava da postoji neizvjesnost.

„Uprkos tome, radiće se na Premijum Barik vinu i na Pegaz vinu. Ukoliko bi se nekontrolisani uvoz vina sveo u izdržive okvire, radilo bi se i na bijelim vinima i voćnim vinima. A šanse za to su vrlo male. Volio bi da bude pozitivno iznenađenje“, ističe vinar.

Zbog nekontrolisanog uvoza, objašnjava, da je moguća kupovina na lični poziv, sajamski, u vinariji, nešto u restoranu, preporuka prijatelja.

Ukoliko želite da probate neka od vina koja nastaju u Vinariji „Bošković“ možete pozvati na broj telefona: 067/639-808.

Marija Goranović

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) saopštili su da je došlo do kašnjenja u realizaciji poslovnih procesa propisanih Ugovorom o poslovno-tehničkoj saradnji sa kompanijom EPCG-Željezara, zbog čega kasni isplata martovskih zarada radnicima. Oni su to kazali nakon što su danas radnici EPCG Željezare protestvovali ispred upravne zgrade tog preduzeća zahtijevajući isplatu marsovske zarade.
Akcija za socijalnu pravdu (ASP) uputila je Vrhovnom državnom tužilaštvu (VDT) krivičnu prijavu protiv N.N. lica u Ministarstvu energetike i rudarstva, a u vezi sa najavljenom dodjelom koncesije za istraživanje i eksploataciju rude crvenih boksita u "Bloku 4" u Nikšiću, saopštili su iz te nevladine organizacije.
Članovi Udruženja prerađivača mlijeka Crne Gore i Udruženja farmera Crne Gore dobili su ponudu mljekare "Franco" iz Bosne i Hercegovine koja se ponudila da otkupi višak mlijeka po 40 centi po litru. Oni su o tome informisali resornog ministra Vladimira Jokovića, sa kojim će se ujutru sastati.