Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

BIRAJMO NIKŠIĆKO: Vina u Vinariji „Bošković“ spoj prirode i zdrave proizvodnje

100682811_2703237353115072_761756962986655744_n
Privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 25.05.2020. u 05:57

Ako želiš biti srećan jedan dan, popij bocu vina, ako želiš biti srećan cijelog života, zasadi vinograd - ova misao vodila je Nikšićanina Krsta Boškovića kada je prije deset godina odlučio da uđe u svijet vina i osnuje vinariju.

Podneblje sa 200 sunčanih dana u godini, visok stepen harmonije sa prirodom bili su pažljivo odabrani kriterijumi da pored Zete, u selu Zagorak, na tri rala počne da uzgaja oko tri hiljade čokota Vranca, Kratosije, Merlota, Caberneta…

„Čovjek je došao iz prirode i redovno joj se treba vraćati. Mendeljejev sistem ima 186 elemenata, a vino ima više od petsto različitih spojeva – jedinjenja. Sad vidite koji je to mozaik uvijek neponovljiv, uvijek različit, čitavog života ga istražujete“, započinje priču za portal Onogošt Krsto, jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori, dobitnik dvije nagrade „18. septembar“ grada Nikšića, kao i dobitnik nagrade Privredne komore Crne Gore.  

Iako su u podrumima mnogih vinarija ušle mašine, a napredak tehnologije i tehnike povećao želju za većim prinosima, Krsto objašnjava da vino ne voli žurbu niti trku sa vremenom, te se u Vinariji „Bošković“ grožđu prilazi tanano i suptilnije.

„Ko započne trku sa vremenom, vino će ga uvijek poraziti i staviti mu do znanja da je to suludo. Vinarija „Bošković“ se bazira na ograničenoj količini proizvodnje sa akcentom na zdravu proizvodnju, uglavnom manuelnu i prirodnu u zdravom podneblju i u skladu sa prirodom. Riječ je o niskoproduktivnoj, napornoj i tihoj proizvodnji“, objašnjava on.

Ističe da je prepoznatljiv proizvod Vinarije „Bošković“ vino Gorštak, koji karakteriše pitkost, aromatičnost i dobro balansirane strukture.

Za posebna vina, kako kaže, treba više kockica mozaika da se spoje,  ali ono što se osjeti na prvi gutljaj je rezultat uplitanja u stvari prirode i njene ukuse.

„Teruar-zdrava zemlja (majka), mnogo sunca – 200 sunčevih dana godišnje, zdrava klima, strujanja zraka i pozitivne emocije, slobodan let ptica i njihove pjesme su ključni za vina. Jednom riječju sve ovo treba upakovati na prirodan način, a nikako industrijski“, napominje on.

Na pitanje kako procjenjuje 2020. godinu i hoće li iz nje biti premijum kategorija, Krsto objašnjava da postoji neizvjesnost.

„Uprkos tome, radiće se na Premijum Barik vinu i na Pegaz vinu. Ukoliko bi se nekontrolisani uvoz vina sveo u izdržive okvire, radilo bi se i na bijelim vinima i voćnim vinima. A šanse za to su vrlo male. Volio bi da bude pozitivno iznenađenje“, ističe vinar.

Zbog nekontrolisanog uvoza, objašnjava, da je moguća kupovina na lični poziv, sajamski, u vinariji, nešto u restoranu, preporuka prijatelja.

Ukoliko želite da probate neka od vina koja nastaju u Vinariji „Bošković“ možete pozvati na broj telefona: 067/639-808.

Marija Goranović

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u martu ove godine u odnosu na februar u prosjeku su više za 0,5%, pokazuju podaci Monstata.
Na drugi javni poziv za zakup Željezarinih pogona Čeličane i Kovačnice, stigla je samo ponuda švajcarske kompanija „8B capital“, koja je na prethodnom oglasu eliminisana u drugom krugu zbog neobezbijeđenih bankarskih garancija.
Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) je u prošloj godini ostvario rekordan profit od 35,7 miliona eura, saopštio je predsjednik Odbora direktora te kompanije, Aleksandar Mijušković, i dodao da je poslovni put od 2021. obilježen istorijskim rezultatima.