Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Zašto smo pospaniji kada pada kiša?

rain-3518956_640
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 09.07.2018. u 20:07
Glavni razlog zašto je buđenje u kišno jutro teže od običnog, ili zašto nam se po kišnom danu više drijema je u hormonskim promjenama, navodi se u studiji državnog univerziteta u Pensilvaniji.

Ako je dan kišan, manje je dnevnog svjetla, pa tijelo luči manje serotonina a više melantonina – hormona koji su direktno odgovorni za raspoloženje i budnost.

Serotonin je hormon koji nam pruža opšti osjećaj blagostanja, energije i dobrog raspoloženja. Kada je njegov nivo smanjen, veće su šanse da ćemo da se osjećamo pospanije, umornije i generalno smo melanholični.

Melatonin je, s druge strane, hormon koja nam pruža osjećaj pospanosti. Kada naše oči detektuju tamu one šalju signal do mozga koji zatim ispušta hormone melatonina koji inače služi u tijelu i za uspostavljanje ciklusa spavanja.

Ipak, naučnici navode da je uz hormonske promjene važan i zvuk kiše. Kada je zvuk tih ili umjereno jak i ujednačen poput padanja kiše, naš mozak ga tumači kao umirujući signal.

Osim toga, ovaj umirujući šum “pokriće” neke manje prijatne zvuke koji bi nas uznemirili i rasanili, na primjer buku automobila ili dovikivanje ljudi koji prolaze ulicom.

Izvor: Večernje novosti

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

U Crnoj Gori 34.000 djece uzrasta do pet godina je nevakcinisano MMR vakcinom i to je alarmantan podatak jer ona nijesu zaštićena od morbila odnosno malih boginja - opasne zarazne bolesti koja se brzo i lako širi, upozorila je epidemiološkinja dr Milena Popović - Samardžić.
U skladu sa Sporazumom o stimulativnom uvećanju zarada, koji su krajem februara potpisali ministar zdravlja, dr Vojislav Šimun i predstavnici sindikalnih organizacija, ukupno 2.063 medicinskih sestara i tehničara sa najnižim zaradama, primali su deset odsto uvećene plate za mart mjesec 2024. godine, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.