Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Trovanje hranom ljeti najviše izazivaju ove namirnice

stomach-3532098_960_720
pixabay.com
  • Autor onogost.me
  • 05.08.2018. u 17:19

Bolesti izazvane hranom česte su ljeti zbog neadekvatnih uslova u kojima se drže namirnice u prodavnicama i piljarama jer toplota pogoduje razvoju bakterija koje izazivaju različite stomačne probleme.

Opasnost nas vreba i iz salate, ne samo iz mesa za koje najčešće sumnjamo da izaziva trovanje. Hrana koja se najčešće smatra izazivačem zaraze je riba, mliječni proizvodi i piletina. Ona koja je najčešće povezana sa trovanjem je piletina, svinjetina i povrće.

Najveći izazivač zaraze je norovirus (38 odsto), salmonela (30 odsto), a ešerihija koli se našla u 6 odsto slučajeva zaraze. Norovirus je zarazno oboljenje koje pogađa gastrointestinalni trakt i izaziva klasične simptome trovanja kao što je povraćanje, mučnina i dijareja koja traje nekoliko dana. Većina odraslih osoba se oporavi od infekcije bez ljekova već samo uz neophodnu hidrataciju i odmor.

Kada je riječ o bakterijama, najveći broj slučajeva trovanja je zbog listerije, salmonele i ešerihije. Salmonela i listerija često se nađu u hrani koja ranije nije smatrana rizičnom kao što su žitarice, krekeri i kikiriki. Ukoliko nemaju neke hronične bolesti, trovanje hranom za odrasle osobe nije mnogo opasno i može da prođe za par dana. Najveća opasnost prijeti osobama kojima je ugrožen imuni sistem kao što su oboljeli od HIV-a, osobe koje idu na hemoterapiju, veoma mala djeca čiji imuni sistem nije još uvek razvijen, trudnice i starije osobe.

Više slučajeva trovanja hranom zabilježeno je u restoranima, a mnogo manje u kućnim uslovima. Kada spremamo hranu kod kuće, onda imamo bolje uslove i bolju kontrolu nad higijenom. Češće peremo ruke i namirnice, kuvamo na određenoj temperaturi i držimo meso odvojeno od drugih namirnica ako što je voće i povrće. Ukoliko vodite računa o ovim uslovima, onda nemate razloga za brigu, prenose Nezavisne.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Institut za javno zdravlje Crne Gore zajedno sa domovima zdravlja nastavlja kampanju HPV vakcinacije u dodatnim terminima, koja će trajati još narednog vikenda. Od početka vakcinacije u Crnoj Gori dato je više od 8.400 doza HPV vakcina.
Pojačani epidemiološki nadzor nad malim boginjama sprovodiće se do sjutra, kada ističe dvostruki period maksimalne inkubacije od pojave prvog slučaja obolijevanja kod osmogodišnje djevojčice.