Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Minimalac najmanji u Crnoj Gori

novac_222_0_2
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 22.01.2018. u 11:33

Minimalna zarada u Crnoj Gori od 193 eura, utvrđena još 2003, najmanja je u regionu, pokazuju podaci Poreske uprave.

Minimalac je nešto veći u BiH, Srbiji, Makedoniji i na Kosovu, iako su kod njih manje zvanične prosječne plate.

U regionu minimalna zarada iznosi od 45 do 53 odsto prosječne zarade, a u našoj zemlji ona je 37 posto. Minimalna zarada u Makedoniji je 196 eura, dok je prosječna 378 eura. U BiH je minimalac 208 eura, a prosječna zarada 438 eura, u Srbiji minimalna zarada sa prosječnih 176 radnih sati mjesečno iznosi 213 eura, a prosječna zarada 403 eura.

Prosječna zarada u Hrvatskoj je 812 eura, a minimalna 366 eura, dok u Sloveniji minimalna zarada iznosi 614 eura, a prosječna 1.151 eura, pišu Vijesti.

Socijalni savjet Kosova je krajem prošle godine prihvatio da minimalna zarada za ovu godinu bude 250 eura.

Prema posljednjim podacima Poreske uprave, na minimalnu zaradu u Crnoj Gori je prijavljeno 170.000 zaposlenih, što je nešto manje od 10 posto ukupnog broja radnika.

Iznos minimalne zarade u Crnoj Gori utvrđen je još 2013. godine, a najnoviji zahtjev za njeno povećanje na 50 posto prosječne plate pokrenut je u julu prošle godine kod Socijalnog savjeta.

 

Izvor: rtcg.me

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Odbijena je ponuda "8B Kapitala" švajcarske firme u vlasništvu Igora Šamiza, za zakup pogona Čeličane i Kovačnice, u sklopu nikšićke Željezare. Pojašnjeno je da kompanija nije dostavila bankarske garancije i depozit od 150.000 eura
Cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u martu ove godine u odnosu na februar u prosjeku su više za 0,5%, pokazuju podaci Monstata.
Na drugi javni poziv za zakup Željezarinih pogona Čeličane i Kovačnice, stigla je samo ponuda švajcarske kompanija „8B capital“, koja je na prethodnom oglasu eliminisana u drugom krugu zbog neobezbijeđenih bankarskih garancija.