Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

FORS Montenegro: Počela konferencija o iskustvima u povlačenju sredstava EU

dsc_0980
FORS Montenegro
  • Autor onogost.me
  • 16.11.2017. u 14:06

Dvodnevna konferencija na temu „Iskustva u povlačenju sredstava EU – izazovi, mogućnosti i modeli dobre prakse“, koju organizuje FORS Montenegro - Fondacija za razvoj sjevera Crne Gore, počela je danas u Kolašinu.

Ciljevi konferencije su promovisanje dostupne podrške Evropske unije, predstavljanje primjera dobre prakse u korišćenju sredstava Evropske unije, razmjena iskustava sa korisnicima iz zemalja regiona i identifikacija glavnih izazova za uspješno korišćenje ove podrške i preporuka za njeno unapređenje. Na otvaranju Konferencije su govorili Željka Vuksanović, predsjednica Opštine Kolašin, Aivo Orav, šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Marina Vujačić, državna sekretarka Ministarstva evropskih poslova, Mladen Červenjakov, ambasador Bugarske u Crnoj Gori, Hrvoje Vuković, konzul u Ambasadi Hrvatske u Crnoj Gori i Veselin Šturanović, izvršni direktor FORS Montenegra. Konferencija je okupila predstavnike organizacija civilnog društva, lokalne i državne uprave, javnih institucija i preduzeća, donatora i medija, iz Crne Gore i zemalja regiona. 

„Konferencija je dio projekta “Let's Grow Together with IPA 2”, koji ima za cilj jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za pisanje i realizaciju projekata, kao i promovisanje Instrumenta za pretpristupnu podršku – IPA i ostalih programa podrške Evropske unije među potencijalnim korisnicima ovih sredstava. U procesu evropskih integracija, Evropska unija obezbjeđuje značajna sredstva za Crnu Goru kao podršku pregovaračkom procesu i reformama koje doprinose boljem životnom standardu i kvalitetu života građana, a povod za projekat je prepoznata nedovoljna informisanost mogućih korisnika ove podrške, na prvom mjestu organizacija civilnog društva, kao i nedovoljno razvijeni kapaciteti za pripremu i realizaciju projekata u skladu sa pravilima i procedurama donatora“, objašnjavaju iz FORS Montenegra.

Projekat, koji se završava krajem ove godine, realizuje se u opštinama Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Gusinje, Kolašin, Mojkovac, Nikšić, Petnjica, Plav, Plužine, Pljevlja, Rožaje, Šavnik i Žabljak, a glavne projektne aktivnosti uključuju obuke za pisanje i sprovođenje projekata, prezentacije i publikacije o dostupnim fondovima Evropske unije, izradu i distribuciju priručnika za pisanje i implementaciju projekata, kao i realizaciju pet malih grantova za organizacije koje su prošle program obuke i koji su predstavljali praktičnu primjenu znanja i vještina stečenih kroz učešče u projektu. Pored navedenih aktivnosti, u cilju kontinuiranog informisanja potencijalnih korisnika o dostupnoj podršci Evropske unije, urađena je i mobilna aplikacija sa korisnim informacijama o programima i sredstvima koji su na raspolaganju Crnoj Gori. Aplikacija se može preuzeti sa Google Play store-a za korisnike Android operativnog sistema odnosno sa App Store-a za korisnike iOS operativnog  sistema, pri čemu je prilikom pretrage potrebno unijeti naziv aplikacije Programi podrške EU. Linkovi za preuzimanje aplikacije su:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bild.fors&hl=en i

https://itunes.apple.com/us/app/programi-podr%C5%A1ke-eu/id1299065978?mt=8  

Projekat „Let's Grow Together with IPA 2“ finansira Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori u okviru Instrumenta za civilno društvo.

 

 

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Prema Pravilniku o bližoj sadržini i načinu uspostavljanja evidencije parcela poljoprivrednog zemljišta podaci o referentnoj parceli upisuju se u SIZEP sistem na osnovu izjave nosioca poljoprivrednog gazdinstva, ucrtavanjem granica referentnih parcela na digitalnoj ortofoto mapi.
Trenutna pozicija žena u crnogorskoj ekonomiji, i pored određenih pomaka, još nije na zadovoljavajućem nivou i to ostavlja puno prostora, ali i obavezu da se napori koji se ulažu u tom pravcu nastave, ocijenila je guvernerka Centralne banke (CBCG), Irena Radović.