Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Državi ide 78 centi po litru goriva

gorivo_0_2_3
Ilustracija
  • Autor onogost.me
  • 17.01.2018. u 09:18

Od ukupne cijene goriva po litru država uzima od 54 do 58,3 odsto, saopštili su iz Ministarstva finansija.

Na trenutnu cijenu benzina od 1,34 eura po litru to bi značilo da državi ide 78 centi, dok od 1,2 eura, koliko košta litar eurodizela, za akcize i porez na dodatu vrijednost se plaća 65 centi.

Iz Ministarstva finansija su pojasnili da od 1,34 eura, koliko je maloprodajna cijena benzina, akciza iznosi 55 centi, a PDV 23 centa. Odnosno, učešće akcize u cijeni je 40,97 odsto, a PDV-a 17,31 odsto, što je ukupno 58,3 odsto.

Kada je u pitanju eurodizel, iznos akcize je nešto niži. Ona iznosi 44 centa, a PDV 21 cent, što je ukupno 65 centi. Procentualno, učešće akcize kod eurodizela je 36,7 odsto, a PDV-a 17,3 odsto, što je ukupno 54 odsto.

Vlada je prošle godine povećala akcize na gorivo za devet centi, dok je ove godine PDV povećan sa 19 na 21 odsto, što je uticalo na povećanje cijena goriva. U ovoj godini benzin je skuplji šest centi, a dizel četiri centa po litru. Sve vrste goriva su poskupile dva centa zbog PDV-a.

Potpredsjednik GP URA Miloš Konatar je kazao da cijena goriva utiče i na sve druge cijene, kao i da smanjuje kupovnu moć građana. Dodao je i da su dažbine za gorivo previsoke.

“Bilo bi puno bolje da je pojačana ekonomska aktivnost i da se više stvara i proizvodi, a da se oporezuje po nižoj vrijednosti. Umjesto toga, naša vlada to što se jedva stvori oporezuje po većim stopama. To je na dugi rok neodrživo”, ocijenio je Konatar.

Prema njegovim riječima, sa visokim akcizama i povećanjem PDV-a država želi da “iscijedi vodu iz kamena”.

“Takva je situacija sa gorivom, PDV-om i svim ostalim. Nemamo drugu ekonomsku politiku osim povećanja poreza.
Podsticajna komponenta nije jaka, strateška ni prioritetna, već je fokus samo na tome da se nedostajuća sredstva pribave tako što će se povećati akcize i porezi, koje će platiti građani”, istakao je Konatar.

Iz Ministarstva finansija, na čijem čelu je Darko Radunović, saopštili su da su lani od akciza na mineralna ulja prihodovali 147,4 miliona eura. Najmanji prihodi po osnovu akciza bili su u januaru i februaru 8,9, odnosno 8,2 miliona, dok su najveći bili u avgustu i septembru. Tada su prihodi iznosili 16,8 miliona, odnosno 16 miliona.

Od neustavne takse 9,9 miliona

Prije nego što su povećane akcize na gorivo za devet centi, u 2017. godini, Vlada je tokom 2015. godine uvela neustavno akcize od sedam centi po litru za izgradnju autoputa i reprezentativni sport. Akciza, koja je bila na snazi od 20. aprila do 19. oktobra, uvedena je bez potvrđivanja Skupštine, zbog čega je i Ustavni sud oborio, doduše sa zakašnjenjem od nekoliko mjeseci.

Po navedenom osnovu, ostvaren je prihod budžeta u iznosu od 9,9 miliona eura, od čega je 2,8 miliona opredijeljeno za reprezentativni sport. Sredstva su opredijeljena sportskim savezima i klubovima koji postižu izuzetne rezultate u oblasti sporta naveli su iz ministarstva.

 

Izvor: Dan

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Odbijena je ponuda "8B Kapitala" švajcarske firme u vlasništvu Igora Šamiza, za zakup pogona Čeličane i Kovačnice, u sklopu nikšićke Željezare. Pojašnjeno je da kompanija nije dostavila bankarske garancije i depozit od 150.000 eura
Cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u martu ove godine u odnosu na februar u prosjeku su više za 0,5%, pokazuju podaci Monstata.
Na drugi javni poziv za zakup Željezarinih pogona Čeličane i Kovačnice, stigla je samo ponuda švajcarske kompanija „8B capital“, koja je na prethodnom oglasu eliminisana u drugom krugu zbog neobezbijeđenih bankarskih garancija.