Nikšić Vrijeme
0.8°C Malo oblačno

“Novinarstvo donosi rezultat - utiče na vašu zajednicu ili društvo na najprogresivniji način”

Druga strana protesta: Rudari tražili plate do 1.600 eura, Uniprom im zahvalio na saradnji

15970594_10206540791678859_1062077632_n
privatna arhiva
  • Autor onogost.me
  • 10.01.2017. u 15:36

Radnici jame Biočki stan, kojima je ugovor istekao 30.12.2016, protestovali su danas na kapiji kopa tvrdeći da novi ugovor predviđa povećanje radnih sati i smanjenje zarada.  No, iz kompanije Uniprom metali otkrivaju detalje koje rudari danas nijesu saopštili. 

Naime, kako iz te kompanije navode u odgovoru za naš portal, radnici jame Biočki stan obratili su se zahtjevom kompaniji Bumech Crna Gora zahtijevajući  ugovore na neodređeno vrijeme, redovne plate do 20. u mjesecu u iznosu od 1.400-1.600 eura,  dodatno plaćen prevoz i hranu, telefonske troškove  i još jedno vozilo. Takođe, dvadeset tri radnika sa spiska su prethodno dobila otpremnine od Rudnika Boksita,  ali su uprkos tome dobila posao kod poljske firme Bumech Crna Gora koja izvodi radove u jami Biočki stan.

„ Nakon isteka Ugovora, 30.12.2016. godine ovim radnicima,  predloženo je produženje Ugovora uz plate koje su neto iznosa 600-850 eura, u zavisnosti od radnog mjesta i uz radno vrijeme od 8 časova za 21 radni dan, kao i četvorobrigadni sistem koji se primjenjuje u svim zemljama Evropske unije. Topli obrok je po zakonu uračunat u platu a novim Ugovorom je predviđeno da se obezbijedi prevoz radnicima od Nikšića do Seoca glavnom magistralom. Svi porezi, doprinosi i zdravstveno osiguranje , kao i krizni porez padaju na teret poslodavca i do sada je sve redovno izmireno, a plaća se na puni iznos neto plata, što se može lako i provjeriti. Porezi i doprinosi se kreću od 407 do 587 eura“, navodi se u saopštenju firme Uniprom metali.

Marcin Bacinski, izvršni direktor kompanije Bumech Crna Gora, nakon primljenog zahtjeva rudara  obavijestio je kompaniju Uniprom metali da se ne može odgovoriti na zahtjev radnika zbog, kako je naveo, izuzetno nerealnih uslova koji su postavljeni. Zbog svega u Unipromu su odlučili da se dosadašnjim rudarima zahvale na saradnji.

„Imajući u vidu da radnicima ne odgovaraju uslovi ponuđeni od strane poslodavca,  kompanija  Uniprom metali  je odlučila da raspiše konkurs za  nova radna mjesta. Oni radnici koji su primili otpremnine neće moći da konkurišu za ova radna mjesta već će prioritet imati novi radnici. Sigurni smo da postoje rudnici koji mogu  da odgovore ovako visokim zahtjevima ali mi nijesmo u mogućnosti tako da smo prinuđeni da pristupimo alternativnim rješenjima. Sigurni smo da je napravljen rudnik po svim evropskim standardima i odličnim uslovima a po uzoru na ono što su evropski standardi u rudarstvu. Nećemo dozvoliti da rudnik Boksita bude uništen kao što je i bio kada smo ga preuzeli“, zaključuje se u saopštenju kompanije vlasnika Veselina Pejovića.

Okupljeni rudari saopštili su danas i da su nezadovoljni što su njihove zarade znatno manje od primanja radno angažovanih rudara iz Poljske, čije plate iznose oko 1,6 hiljada eura, a rade manje opasne poslove od nikšićkih kolega.

Tvrdnje o malim zaradama okupljeni rudari su potkrijepili dosadašnjim platnim listama, prema kojim je neto zarada Ilije Đilasa za 27 radnih dana sa po devet sati dnevno iznosila 487 eura. Njegov kolega Miodrag Čvorović je za 26 radnih dana, sa po devet sati rada dnevno, primio zaradu od 502 eura.

Rudokop Biočki stan svečano je otvoren krajem septembra, nakon deset godina prekida.

Firma Uniprom metali je, kako su saopštili prilikom otvaranja jame Biočki stan, u sanaciju i rekonstrukciju rudokopa uložila više od 13 miliona eura, a sa poljskom firmom “Bumech” su potpisali ugovor o saradnji na 29 godina.

,,Pričajmo iskreno, bez uvreda, laži i spinovanja.”​

Ovaj razgovor se vodi prema Onogoštovim pravilima. Molimo, pročitajte pravila prije ulaska u diskusiju.

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Prema Pravilniku o bližoj sadržini i načinu uspostavljanja evidencije parcela poljoprivrednog zemljišta podaci o referentnoj parceli upisuju se u SIZEP sistem na osnovu izjave nosioca poljoprivrednog gazdinstva, ucrtavanjem granica referentnih parcela na digitalnoj ortofoto mapi.
Trenutna pozicija žena u crnogorskoj ekonomiji, i pored određenih pomaka, još nije na zadovoljavajućem nivou i to ostavlja puno prostora, ali i obavezu da se napori koji se ulažu u tom pravcu nastave, ocijenila je guvernerka Centralne banke (CBCG), Irena Radović.